ICUB seminar. Thursday, 12:15-13:45 (in The Botanical Garden).

First meeting: 13 April 2017

The seminar on “Mathematical Methods in the Humanities and Social Sciences: Graphs and Networks” is a collaboration between three divisions of The Research Institute of the University of Bucharest (ICUB), the Exact Sciences, the Humanities, and the Social Sciences. The aim of the seminar is to explore the use of mathematical methods in the humanities and social sciences, with a focus on the use of graph theory in these disciplines. The interdisciplinary character of the seminar is exemplified by the themes included in the program: e.g., the applicability of network theory to social networks, citation networks, and networks for the dissemination of knowledge. The seminar is addressed to all researchers interested in the applicability of graphs and networks to disciplines in social sciences and the humanities and aims to offer a better understanding of scholarly tools available for research in the digital age. The format of the seminar combines lectures with discussions of texts and examples. The seminar is coordinated by Dr. Gabriel Hancean.

For further details and registration for participating in the seminar, please contact us at office@icub.unibuc.ro.

Seminarul „Mathematical Methods in the Humanities and Social Sciences: Graphs and Networks” reprezintă o colaborare între secțiunile de Științe Exacte, Științe Sociale  și Științe Umaniste ale Institutului de Cercetări al Universității din București (ICUB). Scopul acestui seminar este să discute despre aplicarea teoriei grafurilor și a rețelelor la diferite domenii ale disciplinelor socio-umane. Prin explorarea diferitelor modele de rețele (sociale, de citare, de transmitere a cunoașterii), grupul nostru se angajează într-un domeniu interdisciplinar. Seminarul oferă un cadru de discuții pentru o mai bună înțelegere a instrumentelor matematice disponibile în epoca informației digitale. Formatul seminarului este unul care va combina prelegeri introductive cu discutarea unor texte și a unor exemple.

Coordonatorul seminarului este Dr. Gabriel Hâncean.

Pentru mai multe detalii, respectiv pentru înscriere, vă rugăm să ne contactați la office@icub.unibuc.ro.